Microsoft, Windows 7’den Windows 11’e ücretsiz geçiş yolunu tamamen kapattı

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 anahtarlarına sahip olanların önce Windows 10’a yükseltme yaparak Windows 11’e ücretsiz erişmelerine olanak tanıyan ve yıllardır süren uygulamayı nihayet sona erdirdi. Geçtiğimiz ay Microsoft, bir bildirim yayınlayarak 7’den 11’e yükleme yolunun kapandığını söylemişti, ancak kullanıcılar şimdiye kadar eski işletim sistemi anahtarlarının şirketin en son işletim sistemine erişmek için hala çalıştığını doğrulamıştı. Artık bu durum sona erdi.

Ücretsiz yükseltme programı ilk olarak 2015 yılında Windows 10 ile tanıtılmış ve eski Windows korsanları bile yazılımlarını yükseltmeye davet edilmişti. Microsoft, kullanıcılara bir yıl boyunca ücretsiz yükseltme yapabilecekleri sözünü verdi, ancak Microsoft’un Erişilebilirlik Sitesindeki birkaç boşluk sayesinde bu süre sessizce iki yıla dönüştü. İki yıl üç yıl oldu ve bu böyle devam etti. Ve şimdi, sekiz yıl sonra, Microsoft nihayet 7’den 11’e geçiş hattını kapattı.

Windows 7 uzun zamandır kullanılmıyor ve Microsoft nihayet bu yılın başlarında hem 7 hem de 8.1 için her türlü güvenlik güncellemesini sunmayı bıraktı. Şirket eski işletim sistemi için tüm yazılım desteğini sonlandırmayı planladığından, Windows 10 da benzer şekilde 14 Ekim 2025’te aynı kaderi paylaşacak. Ancak, akıllı Windows kullanıcıları bir Windows 7 anahtarı edinerek ve makinelerini yükseltmek için bunu kullanarak 130 dolarlık Windows 11 Home taban fiyatını atlayabildiler.

Windows 10’u Windows 11’e hala ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz, ancak geçiş yapmayan birçok kişi 11’in daha kötü şöhretli özelliklerinden uzak durmaya çalışıyor. Geçtiğimiz Eylül ayındaki güncelleme, özellikle Dosya Gezgini sekmeleri ve Odak Oturumu özelliği ile işletim sistemi için en önemli güncellemeydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir