İŞID operasyonlarında dikkat çeken Horasan ayrıntısı

Santa Maria Kilisesine yapılan saldırının öncesinde İstanbul’da İŞID hücrelerine ard arda düzenlenen operasyonlarda Balat ve çevresindeki ibadethanelerin hedef alındığına dair bulgulara rastlandı. Dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise, bu gurupların Horasan bağlantıları oldu.

T24 yazarı Tolga Şardan, Sarıyer’deki eylemin de Horasan grubu bağlantılı olabileceğini belirtti, gruba ilişkin şu bilgileri aktardı:

“İstanbul’da IŞİD’e yönelik son dönemde arka arkaya üç önemli operasyon gerçekleştirildi. Gerek MİT gerekse polisin yaptığı çalışmalarda, kasım sonunda 15 ilçedeki operasyonlarda 13 şüpheli gözaltına alındı. Aralık ayındaki iki ayrı operasyonda ise toplamda 34 IŞİD şüphelisi yakalandı.

Son dönemde gözaltına alınan 50’ye yakın IŞİD’linin tek bir ortak yönü var: Horasan Grubu ile bağlantıları.

HORASAN GRUBU’NUN GEÇMİŞİ

IŞİD’lilerin ülkeye giriş tarihleri, yöntemleri, bağlı oldukları yerel üniteler farklı olmakla birlikte, IŞİD’in yeni eylem grubu olarak tanımlanan IŞİD-H yani Horasan Grubu’yla bağlantıları, üzerinde durulması gereken bir gelişme kanımca.

Yeri gelmişken IŞİD’in Horasan Grubu kolu hakkında kısa bilgi vermekte fayda var.

Kimi açık kaynak bilgilerine bakıldığında IŞİD-H’nin ortaya çıkışı 2014’e kadar gidiyor.

Her ne kadar Türkiye’de de aynı isimli ilçe bulunsa da örgütün ismini aldığı yer, Erzurum’un Horasan ilçesi değil elbette.

Bugün, Afganistan, İran’ın doğusu, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Pakistan’ın bir bölümünden oluşan ve tarihte Persler döneminde imparatorluğun doğusuna verilen isimdi Horasan. Farsça’da “güneşin yükseldiği yer” anlamında.

El Kaide’nin devamı olarak biliniyor. Bir dönem, El Nusra içinde de faaliyeti vardı. Hatta ABD güvenlik birimleri, özellikle yeni kurulduğu dönemde Horasan Grubu içinde Afganistan, Pakistan ile Kuzey Afrika ve Çeçenistan’dan gelen 50’ye yakın kıdemli El Kaideci’nin görev aldığı bilgisini paylaştı.

Taliban’ın, Afganistan yönetimini 2021’de ele geçirmesiyle Horasan Grubu, silahlı eylemlerine hız verdi. Taliban’ın IŞİD-H’ye yönelik operasyonlarını genişletmesi, 2022’de grubun yeni eylem stratejisine yönelmesine yol açtı.

Büyük intihar saldırılarına başlayan grup, yabancı uyruklu siviller, diplomatlar, Taliban komutanlarının yanı sıra lider konumundaki dini isimler ile başkent Kabil’deki önemli ve değerli tesisleri hedef haline getirdi.

Horasan Grubu, yakın zamanda IŞİD içindeki en etkin ve güçlü eylem grubuna dönüştü.

(…)

Sarıyer’deki kiliseye yönelik IŞİD eylemine bakıldığında, Horasan Grubu’nun izlerini görmek mümkün.

Gözaltına alınan iki şüphelinin, Horasan Grubu ile bağlantılı olduğu belirlendi. Tıpkı, İstanbul yapılan son üç operasyonda gözaltına alınan şüphelilerdeki gibi.

Şüphelilerden birisi bilindiği üzere Tacik uyruklu. Diğer eylemci, Rus pasaportu taşımasına rağmen Tacik.

Her iki eylemcinin de yasal yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı yaklaşık dört yıldır ülkede bulunduğu anlaşıldı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir