İmamoğlu’ndan Hamas açıklaması. ‘Bizim nezdimizde terör örgütüdür’

CNN International‘a konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin seçim mağlubiyetine, 2028 cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve İsrail’in Gazze’ye saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, Hamas’la ilgili yaptığı konuşmasında Hamas’ın kendilerini çok üzüldüğü bir saldırıyı İsrail’de yaptığını belirterek, terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapının kendileri nezdinde terör örgütü olduğunu ifade etti.

BİZİM NEZDİMİZDE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısı için , “terör saldırısı” ifadesini kullanan İmamoğlu, Batı’yı meseleye ‘tek taraflı’ bakmakla suçladı. İmamoğlu, Hamas’ın kendilerini çok üzen bir saldırıyı İsrail’de yaptığını ifade ederken, bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapının kendileri için terör örgütü olduğunu vurguladı.

İmamoğlu, konuşmasının devamında, bugün aynı şeyin Filistinli masum insanlara uygulandığını belirtti ve her iki konunun da bir an önce bu bağlamda değerlendirilmesi ve Filistinlilerin de böylesi bir zulme maruz kalmalarının engellenmesini talep ettiğini dile getirdi.

“ERDOĞAN’IN ADAYLIĞININ ÖNÜNDE YASAL ENGELLER VAR”

İmamoğlu, AKP’nin seçimlerde aldığı mağlubiyetin nedeni olarak ‘kibir ve otoriterleşme’nin yanında, ekonominin de etkili olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan İmamoğlu, Erdoğan’ın muhtemel adaylığı için Erdoğan’ın aday olup olmayacağıyla ilgili bir şey diyemeyeceğini ama yasal olarak engelleri olduğunu belirtti. Kendisi hakkında siyasi yasak istenen davanın siyasi olduğunun altını çizen İmamoğlu, bunun sorumlusu olarak otoriterleşen rejim diye tanımladığı Erdoğan’ı suçladı

İmamoğlu, konuşmasını devamında şunları söyledi:

“Genel anlamda Batı bu konuda büyük resmi görmüyor, bu konuya sadece ya bir tarafın veya diğer tarafın gözünden bakıyor. Bence biz daha gerçekçi bakıyoruz. Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir