Bekar Olanlar Dikkat: Sebebi Bu Olabilir!

Evliliğe giden yollarda bir adım bile atamayan müzmin bekarlar belki de bu hastalıktan şikayetçi. Kimsenin bilmediği bu hastalığa sahip olmanız sizi evlilikten alıkoyuyor olabilir.

Nedenini kimse bilmese de çözümü mümkün…

Bazı bireylerde gözlenen evlilik korkusu aslında bir tür hastalık. Gomofobi denen bu hastalık sizin evlilikten alıkoyuyor olabilir.

Gomofobi, bağlanma korkusundan ya da deneyimlenen kötü evliliklerden sonra oluşabilir. Bu da sizin evlilik yapamamanıza yol açabilir.

Evlilik korkusu tek başına değerlendirilen özgül fobilerden birisi.

Evlilik korkusunun ortaya çıkış biçimi çeşitlilik gösterir. Eğer bir kişi, evlilik kurumuna dair olumlu ya da olumsuz yargılarını genelde ailesinden alırsa bu durum onda olumsuz izlenimler ve ailede yaşanan sık tartışmalar evlilik korkusuna neden olabilir.

Olumsuz izlenimlerin sonucunda evlilik korkusu görülebileceği gibi mutlu ailede yetişen kişilerde de benzer korku gözlenebilir. Mutlu bir aile ortamında yetişen çocuğun mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olması ve karşıdan da aynı özeni beklemesi söz konusu olur. Bu nedenle ilişki içinde en ufak olumsuzluk durumunda ailesi kadar mutlu bir birlikteliğin olamayacağına inanır ve böyle düşünür. Dolayısıyla evlilik korkusunun ortaya çıkış sebeplerinin çeşitlilik gösterdiği ifade edilebilir.

ÇÖZÜMÜ MÜMKÜN

Gomofobi, kişinin mevcut konudan ve bulunduğu mekândan acilen uzaklaşma isteği duymasına neden olabilir. Peki bu sorunun çözümü mümkün mü?

Genellikle 25 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık gözlenen evlilik korkusunun farklı yaş aralıklarında görülmesi de olasıdır. Evlilik korkusu terapilerinin desteğiyle sorunun kaynağından çözümlenmesi hedeflenir ve bu sayede atakların da geçmesi söz konusu olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir