Amasra’daki maden patlamasında ‘ihmal yok’ diyen Muharrem Kiraz, TTK genel müdürü oldu

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erdoğan görevden alındı. Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de meydana gelen patlamada 43 maden işçisinin ölmesiyle ilgili ‘ihmal’ olmadığını savunan Muharrem Kiraz, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü oldu.

O dönemde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kiraz, katliamın ardından TBMM’de kurulan araştırma komisyonunda bilirkişi raporunu yalanlayıp “İki tane aspiratör var, her ikisi de sağlıklı şekilde çalışıyor. Kanıt ayarı yapılarak devri artırılıp azaltılabilir. Birinde sorun olduğunda diğeri çalışıyor” diyerek havalandırmada sorun olduğunu kabul etmemişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bazı genel müdürlük görevlerine atama kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de cuma günü yayımlanmıştı. Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel ve Strateji Geliştirme Başkanı Mutlu Koç’un görevden alınmalarının ardından Enerji İşleri Genel Müdürlüğüne Ahmet Özkaya, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne Arslan Narin, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğüne Vedat Yanık atanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir