ABD’den Batı Şeria’da şiddet olaylarına karışanlar hakkında vize yasağı kararı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, işgal altındaki Batı Şeria’da barış, güvenlik ve istikrarı baltalayan kişileri hedef alan yeni bir vize kısıtlama politikası uygulanacağını açıkladı. Blinken, yaptığı açıklamada, yaptırım uygulanan kişilerin birinci dereceden akrabalarının da kısıtlamalara tabi olabileceğini ifade etti.

AA’nın aktardığına göre, İsraillilerin Filistinlilere ve Filistinlilerin İsraillilere yönelik saldırıları da dahil olmak üzere, ABD’nin Batı Şeria’da istikrarı zedeleyen bütün eylemlere karşı çıktığını söyledi. Blinken, “Fail ya da mağdur kim olursa olsun, Batı Şeria’da sivillere yönelik tüm şiddet eylemlerinin hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

‘İSRAİL, AŞIRILIKÇI YERLEŞİMCİLER İÇİN DAHA FAZLASINI YAPMALI’

İsrail hükümetine Batı Şeria’da Filistinlilere karşı şiddet içeren saldırılarda bulunan aşırıcı yerleşimciler için daha fazlasını yapması gerektiğini vurgulayan Bakan Blinken, İsrail’in Filistinli sivilleri aşırılık yanlısı saldırılardan korumak için ek tedbirler alması gerektiğini belirtti. Blinken, hem İsrail yönetiminin hem de Filistin yönetiminin Batı Şeria’da istikrarı korumaktan sorumlu olduğunun altını çizdi.

REUTERS: BLINKEN, NETANYAHU HÜKÜMETİNİ BİLGİLENDİRDİ

Karar öncesinde basına yansıyan haberlerde de ABD’nin Filistinlilere şiddet uygulayan aşırılıkçı yerleşimcilere vize yasağı getirmeye hazırlandığı ifade edilmişti. Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Joe Biden yönetiminin, İsrail’e bu durumu bildirdiğini söylemişti. Buna göre ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve ‘savaş kabinesi’ ile görüşmelerinde, açıklanmayan sayıda kişiye karşı ‘kendilerinin eylemde bulunacağını’ iletmişti.

İsrail hükümet sözcüsü Eylon Levy ise Reuters’ın yorum talebine verdiği yanıtta, konuyla ilgili bir yorumunun olmadığını ancak İsrail’in yasal düzeni tanımadan zor kullanarak düzen sağlamaya çalışan ya da holiganlık yapanları ve kişilerin kanunu kendi ellerine almaya yönelik her türlü teşebbüsünü kınadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir