Macaristan’a TANAP’tan doğal gaz! Erdoğan: Her türlü desteği vermeye hazırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Macaristan Cumhurbaşkanı ve heyetini Ankara’da misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sayın Cumhurbaşkanı stratejik ortağımız ve Macaristan’ın deprem felaketinin ardından dayanışmasını göstermek ve ikili iş birliğimizi ele almak üzere bu ziyareti gerçekleştirdiler. Macaristan hükümetiyle dost Macar halkına destekleri ve yardımları için teşekkür ediyorum. 35 vatandaşımızı enkazdan yaralı olarak kurtardılar. Macar dostlarımız 99 Gölcük depreminde de yardımımıza koştu. Bu zorlu mücadelemizde bizlere omuz veren tüm Macar dostlarımıza şükranlarımı bildiriyorum. Ticaret hacmimiz geçtiğimiz sene 3 buçuk milyar dolara ulaştı. 6 milyar dolarlık müşterek hedefimizi yakalamak amacıyla atılacak adımları değerlendirdik. Rusya – Ukrayna savaşı şüphesiz gündemimizdeki yerini aldı. Diyaloğun tesis edilmesi için büyük çaba sarf ediyor diplomatik girişimlerimizi kararlılıkla yürütüyoruz. Şu an itibarıyla TANAP’tan Macaristan’a doğal gaz verilmesi konusunda Azerbaycan ile her türlü desteğe vermeye hazırız.  Bu konuda da biz kararlılıkla hedefimize yürüyoruz. Macaristan’ın Türkiye-AB ilişkilerindeki olumlu gündemin ilerletilmesine matuf desteğini artırarak sürdürmesini bekliyoruz.

“TÜRKİYE ANAHTAR KONUMDA”

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, “İlk defa Cumhurbaşkanı olarak görüşüyorum. Bugünkü görüşmemizde çok derinden sarsıcı depremle ilgili video izledik. Kalbimiz sarsılmış olarak izledik. Biz dostlarımızın yanındaydık. Çok acı ve bundan sonra da Türkiye’ye yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız. Ne kadar büyük bir yıkım olduğunu anlayabiliriz. Buraya gelen Macar ekipleriyle gurur duyuyoruz. Onlardan bazıları bizimle beraber geldi. Kendi hayatlarını riske ederek çalıştılar. Bir yılı aşkın süredir Ukrayna’dan gelen mültecilere yardımcı oluyoruz. Bundan sonra da bizlere güvenebileceğinizi ifade etmek istiyorum. Bizim için savaşın konusu çok önemli. Zira komşu ülkeyiz Ukrayna ile doğrudan etkileniyoruz. Putin’in saldırganlığını kınıyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Bir an evvel ateşkes yapılmasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’nın arabulucuk çalışmalarını takdir ediyoruz. Tahıl koridoru konusunda olsun. Tarafların bir an evvel masaya oturmalarını arzu ediyoruz. Barışın yanındayız. Rusya’nın Ukrayna alanından birliklerini çekmesini ve barış anlaşması yapılmasını arzu ediyoruz. Türkiye’nin rolünü takdirle karşılıyoruz, anahtar konumda. Finlandiya’nın katılımını onayladım. Enerji konusunda iş birliğinden bahsettik. Türkiye, Macaristan’ın enerji güvenliği konusunda vazgeçilmez öneme sahiptir. Türk Akımı’na ihtiyacımız var. Desteğiniz için teşekkür etmek istiyoruz.” dedi.

SORU – CEVAP

UKRAYNA RUSYA SAVAŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna – Rusya arasındaki maalesef bu arzu edilmeyen savaşta bizler her iki tarafla da konuşmalarımızı hassasiyetle sürdürdük. Görüşmeleri sürekli sürdürdük. Son olarak malum tahıl koridoru konusundaki verdiğimiz mücadelede bazı hassasiyetler dikkate alınmıyor. Örneğin, Karadeniz tahıl koridorundan gelen tahılların yüzde 44’ü Avrupa’ya gidiyor bu tabii sayın Putin’i rahatsız ediyor. Sayın Putin’in arzusu en az gelişmiş ülkeler Afrika ülkelerine gönderelim. Afrika ülkelerine biz bu tahıl koridorundan gelenleri una çevirmek suretiyle onun planlamasını ilgili bakanlığımız yapar gönderelim. Bu mutabakatımız devam ediyor. İstiyoruz ki Ukrayna ve Rusya arasında bir an önce masada barışı getirelim ve masadaki bu barışla beraber savaşı sona erdirelim. İstanbul Sözleşmesi vardı onu ikinci defa tekrar açalım istiyoruz.

 

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ı resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Karşılama töreninde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Novak, tören kıtasını ‘Merhaba asker’ diyerek selamladı. Heyetlerini birbirine takdim eden Erdoğan ve Novak, merdivende Türkiye ve Macaristan bayrakları önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Karşılama töreninin ardından liderler, baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir