‘Cumhurbaşkanı yardımcılığı’ formülünü eleştiren AKP’den ‘çifte standart’ uygulama: Bakanlar aday olacak ama istifa etmeyecek

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu beirlemesinin ardından ortak mutabakat metninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘Cumhurbaşkanı yardımcısı’ olarak atanacakları ifade edilmişti. İktidar cephesi bunun ‘hukuksuz’ olduğu yorumunda bulunurken iki ismin istifa etmesi gerektiğini savunmuştu.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün katıldığı canlı yayın programında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay dahil Kabine’deki 17 bakanın milletvekili adayı olacağını açıklamıştı. AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’dan görevde olan bakanların adaylık sürecinde istifa edip etmeyecekleri sorusuna yanıt geldi. Yavuz, bakanların istifa etmeyeceğini söyledi.

Yavuz şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlarımız Genel Merkezimize hemen hemen gelir. Sadece adaylık için değil bu durum. Bakanlarımızın milletvekilliği olup olmamasında partimizin bir bakış açısı var. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi bakanlarımızın olduğu listeler oluşacak gibi duruyor. Bizim sistemimize, anayasal ve yasal sisteme göre bakanlarımızın istifa etmesi gerekmiyor. Hiçbir bakanın istifasına gerek olmadan arzu ederlerse aday olabilirler. Hangi ile aday olacak gibi konular Sayın Cumhurbaşkanımızın bileceği konulardır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*